MONTENEGRO GENEL BİLGİ

Avrupa’nın tam ortasında, İtalya’nın orta karşısında, Adriyatik sahillerinin en güzel coğrafyasında 320 km kıyı şeridi, 65 tane kum plajı olan yeşil- turkuaz bir ülke. Nüfusu 620.000. Yüzölçümü 13.812 km2, Trakya’dan küçük. Dünyanın en derin fiyordu burda. Yine dünyanın 2.büyük kanyonu da bu ülkede. Avrupa’nın tek yağmur ormanlarının bulunduğu yer yine Montenegro. Yüzyıllardır el değmediği için ülkenin toprakları pırıl pırıl tertemiz kaldığından dünyanın ilk ve tek ekolojik ülkesi. Topraklar koruma altında. Düz araziler tarıma ayrıldığından buralarda inşaat yapılamıyor. İnşaatlar kıyı şeridi, yamaç ve kayalık bölgelere yapılıyor. Yabancıya tarım yapması için 5 dönümün üzerinde arsa satılmıyor. Montenegro 3 Haziran 2006 tarihinde bağımsız bir ülke oldu. Bundan önce, Montenegro Sırbistan ile tek devlet oluşturuyordu. Montenegro’da Parlamenter Demokrasi mevcuttur. Montenegro’daki hukuk sistemi Kıta Avrupası hukuk sistemidir.

Montenegro Ortodoks Hıristiyan, İslam, Musevi, Katolik, Protestan ve diğer mezheplerden oluşan çok dinli bir devlettir. Nüfusunun yüzde 19’u Müslüman olan Montenegro’da Osmanlı’nın izlerini bul mak mümkündür.

Montenegro’nun Akdeniz bölgesinde hava durumu İzmir gibi. Kıyı şeridinde hava ortalama 240 – 270 gün güneşli.

Turizmde Dünya’da en hızlı büyüyen ülke olma özelliğini taşıyan ve kişi başı milli geliri 9 bin 900 dolar olan Karadağ, yaklaşık 650 bin nüfusuyla küçük bir balkan ülkesidir. 2016 yılında Montenegro stand-by (1 gece yatan turist) dahil 11,5 milyon turist aldı. Ülkeye turistin yarısı karayolu ve havayolu diğer yarısı deniz yolu ile geliyor. Genellikle herkes evini Airbnb’den kiraya veriyor. Otel bulunmadığından, Airbnb ülkenin kıyı şeridinde ciddi çalışan bir sistem. Kotor şehri yılda ortalama 630 cruise alıyor. Kotor’a yaz sezonunda her gün Dubrovnik’ten onlarca otobüs geliyor. Bölgede oteller yeterli olmadığından, gelen turistler kalamıyor ve yan ülkelere geri dönüyor.

Ancak son dönemde yabancı yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası üyesi olan ülke, NATO ve Dünya Ticaret Örgütü’ne üyeliği ile birlikte AB ile üyelik görüşmelerini sürdürüyor. Henüz AB üyesi olmamasına rağmen para birimi olarak euro’yu kullanıyor.

Montenegro sunmuş olduğu düşük gelir vergisi orani (%9) ile uluslararasi ticaret ile ugrasan Yatirimcilar icin cok cazip bir ülke konumundadir. Ayrica Oturma ve Çalisma izniniz oldugu takdirde, Ab ye girdikten sonra sizlerde vizesiz Avrupa seyahati yapabileceksiniz, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi Avrupada gümrüksüz pazarlayabileceksiniz. Montenegro gerek alt gerekse üst yapi olarak Avrupa Birliğine en kisa surede girebilecek standartlara sahiptir.

Son 5 yılda 1 liman, 2 telekomünikasyon şirketi, 1 alüminyum fabrikası, 1 petrol dağıtım şirketi, ülkenin tek bira fabrikası ve birçok otel özelleştirildi. Finans kuruluşlarının da tamamına yakını özel sektöre devredildi. Karadağ Merkez Bankası kayıtlarına göre, aralık ayı itibariyle ülkede faaliyet gösteren 11 bankadaki toplam yabancı yatırım oranı yüzde 80’i buluyor.  40’a yakın şirket özelleştirme kapsamında bulunuyor. Bunlar arasından Podgorica Havalimanı ve Karadağ Hava Yolları gibi işletmeler de var.

Montenegro’da yaşam diğer Avrupa ülkelerinden çok daha ucuz. Fiyatlar kışın dramatik bir şekilde düşüyor, turist sezonunun açılması ile birlikte yazın yükseliyor. Yine de markette çok güzel bir şişe şarabın fiyatı 3-4 €’dan başlıyor, etin kilosu 4-5 €. Montenegro’da kira fiyatları aylık 250-350 € gibi küçük bütçelerden başlıyor. 3 kişilik bir ailenin yaşaması için aylık yemek 250 €, ulaşım 150 €, elektrik, telefon vb. giderler 150 € gibi tutmaktadır. Ortalama yeni bir araba 15.000 €.

Ayrıca, yabancılar bir yerli vatandaşın da hakkı olduğu gibi miras yoluyla gayrimenkul üzerinde mülkiyet hakları talep edebilmektedir.Ülke tarım, hayvancılık, turizm ve buna bağlı inşaat ve yan hizmet sektörleri ile geçinmektedir. Ekonomisi ağırlıklı olarak turizm ve servis sektörüne dayalı olan Montenegro her geçen yıl daha çok turist alıyor. Montenegro’da restoran, otel ve gayrimenkul alımları önemli birer yatırım aracı olarak görülüyor. Montenegro şu an Avrupa Birliği’ne girme sürecinde, dolayısıyla tüm hukuk sistemini Kopenhag Kriterlerine göre hazırlıyor. Buradan görüleceği üzere yerli ve yabancı tüm yatırımcıların hakları sağlam bir hukuk sistemi ile koruma altında olacak. Ayrıca mülk hakları oldukça sıkı kanunlarla güvence altında tutuluyor.

AB’ye girme sürecinde olan Montenegro büyüyor ve büyümeye devam etmek için yatırımcı yabancılara fırsat tanıyor. Montenegro ile Avrupa Birliği arasında 15 Ekim 2007 tarihinde İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır. Avrupa Birliği’ne girdikten sonra meydana gelecek kanun değişikliklerinden etkilenmeden, tüm Avrupa Birliği ülkelerine girişlerde vizesiz seyahat, serbest giriş hakkı, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde istediğiniz gibi ikamet edebilme hakkı, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbest ticari faaliyet hakkı, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ücretsiz devlet hizmetleri hakkı. Geçtiğimiz Haziran ayında hızlı bir şekilde NATO ‘ya üye olarak alınan Montenegro, toprak bütünlüğünü uluslararası güvenceye aldı. Avrupa Birliği’nin sitesinde de yayınlandığı üzere ülke 5 sene içerisinde AB’ye girecektir.