OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİ

Gerekli belgeleri tarafımıza ulaştırdıktan sonra yaklaşık 10 gün içinde şirketiniz kurulur. Daha sonra oturma izni başvurunuz yapılır. Bazı basit kuralları uygulayarak ve Montenegro’da fiilen yaşamaksızın şirketinizin ve oturma izninizin devamını sağlayabiirsiniz. Şirketinizi iş ortaklarınızla ya da sevdiklerinizle birlikte kurabilir, böylece onların da oturma izni sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz
Şirketinizi tek başınıza ya da ortaklı olarak kurabilirsiniz. Mevcut iş ortaklarınız, akrabalarınız, aile üyeleriniz bu şirkette ortak olabilir. Eğer isterseniz, şirket kurulduktan sonra Türk uyruklu çalışanlarınız için de oturma izni alabilirsiniz. Aile üyelerinizin de oturma izninden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Küçük farklar ödeyerek, eş ve 18 yaşından küçük çocuklarınız için oturma izni alabilirsiniz. 18 yaşından büyük çocuklarınız varsa, onlar da şirket ortağı veya çalışanı sıfatıyla oturma izni alabilir.

Diyelim ki, şirketinizin kuruluşunu ve bir yıl boyunca varlığını sürdürecek düzenlemeleri bizimle gerçekleştirdiniz. Montenegro’da kurulu şirketiniz için temel düzenlemeleri yapıp temel ödemelerinizi gerçekleştridiğinizde, beş yıl sonra daimi oturum izni için başvuru hakkınız doğmaktadır. Daimi oturum izniyle Montenegro’da beş yıl yaşamış olanlara, temel kriterlerin de yerine getirilmesiyle vatandaşlık başvurusu yapma hakkı doğmaktadır.

Montenegro’da Konut Alarak Oturma İzni

Montenegro’da gayrimenkul edinerek oturma izni alabilirsiniz. Alacağınız gayrimenkulün konut olması koşuluyla, Montenegro’da gayrimenkul aldıktan sonra oturma izni için başvurabilirsiniz. Oturma izninizden sizinle beraber eşiniz ve onsekiz yaşından küçük çocuklarınız da yararlanır. Oturum izinleri bir yıllık verilir, yılda bir kez yenilenmesi gerekir. Minimum Tutarlar Yok. Schengen ülkelerinde, oturum izni alabilmek için gayrimenkulde minimum tutarlar bulunmaktadır. En ekonomik Schengen oturma izni için gereken minimum yatırım tutarı €250,000’dur. AB’ye yakın zamanda üye olacak Montenegro’da minimum tutarlar olmaksızın gayrimenkul ve oturum izni alabilir, şimdiden avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Gayrimenkul alım masrafları çok makul. Montenegro’da gayrimenkul alım vergisi %3’tür. Alım sırasındaki diğer masraflar: noter ve tercüman ücretidir. Operasyonunu gerçekleştirdiğimiz diğer Avrupa ülkelerinde alım masrafları, gayrimenkulün değerine göre yüzdesel olarak çok daha yüksektir. Montenegro’daki yeni evinizi seçin, alım işlemlerini kolayca gerçekleştirin. Montenegro’da gayrimenkul alım işlemi (Türkiye’deki tapu dairesi uygulamasının aksine), noter tarafından gerçekleştirilmektedir. Ev seçimi için ayıracağınız birkaç günün ardından, satın alacağınız evin satışa uygunluğu noter tarafından kontrol edilir. Uygunluk alınmasını takiben, noter hazırlıklarını yapar ve evin satıcısı ile gayrimenkul devir sözleşmesi noter huzurunda imzalanır. Tüm işlem sırasında Türkçe yeminli tercüman alıcıya tüm konuşmaları aktarır. Böylece imzalanan tüm evraklar ve yapılan işlem detaylarıyla alıcıya aktarılır. İşlem sonrasında, Türkiye’ye dönebilirsiniz; çünkü resmi sahiplik belgesinin ulaştırılması 20-40 gün sürmektedir.